This site uses cookies to improve your experience and to provide services and advertising. By continuing to browse, you agree to the use of cookies described in our Cookies Policy. You may change your settings at any time but this may impact on the functionality of the site. To learn more see our Cookies Policy.
OK
Dublin: 11 °C Friday 6 December, 2019
Advertisement

Who is my local councillor? Here is a full list of all the seats

A comprehensive list of everyone who has nabbed a seat.

Ballots are counted in Dublin for the local and European election.
Ballots are counted in Dublin for the local and European election.
Image: Sam Boal/RollingNews.ie

THE VOTES HAVE been cast and the ballots counted – all 949 councillors have now been been elected.

Below is a comprehensive list of all the councillors elected across the 31 city and county councils in the 26 counties of Ireland following the local elections of 24 May 2019.

Carlow County Council (18/18 seats filled)

Carlow County Council (final result) (1)

Carlow (7 seats available) 

  • Fintan Phelan (FF)
  • Andrea Dalton (FF)
  • Fergal Browne (FG)
  • Ken Murnane (FF)
  • Tom O’Neill (FG)
  • John Cassin (Ind)
  • Adrienne Wallace (Sol-PBP)

Muinebeag (5 seats available) 

  • Tommy Kinsella (FG)
  • Willie Quinn (Lab)
  • Andy Gladney (SF)
  • Michael Doran (FG)
  • Arthur McDonald (FF)

Tullow (6 seats available) 

  • John Pender (FF)
  • Charlie Murphy (Ind)
  • Brian O’Donoghue (FG)
  • William Paton (Lab)
  • John Murphy (FG)
  • John McDonald (FF)

Cavan County Council (18/18 seats filled)

Cavan County Council (final result)

Bailieborough – Cootehill (6 seats available) 

  • Sarah O’Reilly (Aon)
  • Val Smith (FG)
  • Kelly Clifford (FF)
  • Carmel Brady (FG)
  • Aiden Fitzpatrick (FF)
  • Paddy McDonald (SF)

Ballyjamesduff (6 seats available)

  • Trevor Smith (FG)
  • Shane O’Reilly (FF)
  • TP O’Reilly (FG)
  • Winston Bennett (FG)
  • Philip Brady (FF)
  • Craig Lovett (FF)

Cavan – Belturbet (6 seats available)

  • John Paul Feeley (FF)
  • Brendan Fay (Ind)
  • Madeleine Argue (FG)
  • Patricia Walsh (FF)
  • Sean Smith (FF)
  • Peter McVitty (FG)

Clare County Council (28/28 seats filled)

Clare County Council (final result)

Ennis (7 seats available)

  • Mary Howard (FG)
  • Johnny Flynn (FG)
  • Mark Nestor (FF)
  • Clare Colleran Molloy (FF)
  • Paul Murphy (FG)
  • Pat Daly (FF)
  • Anne Norton (Ind)

Ennistymon (4 seats available)

  • Shane Talty (FF)
  • Joe Garrihy (FG) 
  • Róisín Garvey (Green) 
  • Joe Killeen (FF) 

Killaloe (5 seats available)

  • Joe Cooney (FG)
  • Pat Hayes (FF) 
  • Tony O’Brien (FF)
  • Alan O’Callaghan (FF)
  • Pat Burke (FG)

Kilrush (5 seats available)

  • PJ Kelly (FF)
  • Gabriel Keating (FG)
  • Bill Chambers (FF)
  • Cillian Murphy (FF)
  • Ian Lynch (Ind)

Shannon (7 seats available)

  • Cathal Crowe (FF)
  • John Crowe (FG)
  • Michael Begley (Ind)
  • PJ Ryan (Ind)
  • Mike McKee (SF)
  • Gerry Flynn (Ind)
  • Pat McMahon (FF)

Cork County Council (55/55 seats filled but recount ongoing)

Cork County Council (final result) Source: TheJournal.ie

Bandon-Kinsale (6 seats available)

  • Gillian Coughlan (FF) 
  • Alan Coleman (Ind) 
  • Kevin Murphy (FG)
  • John O’Sullivan (FG)
  • Marie O’Sullivan (FG)
  • Sean O’Donovan (FF)

Bantry-West Cork (4 seats available) 

  • Danny Collins (Ind)
  • Patrick Gerard Murphy (FF)
  • Katie Murphy (FG)
  • Holly McKeever Cairns (SD)

Carrigaline (6 seats available)

  • Seamus McGrath (FF)
  • Marcia D’Alton (Ind)
  • Aidan Lombard (FG)
  • Ben Dalton O’Sullivan (Ind)
  • Liam O’Connor (FG)
  • Audrey Buckley (FF)

Cobh (6 seats available)

  • Padraig O’Sullivan (FF)
  • Anthony Barry (FG)
  • Sinead Sheppard (FG) 
  • Cathal Rasmussen (Lab)
  • Sean O’Connor (Ind)
  • Alan O’Connor (GP)

Fermoy (6 seats available)

  • Noel McCarthy (FG)
  • Frank O’Flynn (FF)
  • Deirdre O’Brien (FF)
  • William O’Leary (FF)
  • Kay Dawson (FG)
  • Frank Roche (Ind) 

Kanturk (4 seats available)

  • Bernard Moynihan (FF)
  • Ian Doyle (FF)
  • John Paul O’Shea (FG)
  • Gerard Murphy (FG)

Macroom (6 seats available)

  • Michael Creed (FG)
  • Gobnait Moynihan (FF)
  • Michael Looney (FF)
  • Martin Coughlan (Ind)
  • Eileen Lynch (FG)
  • Ted Lucey (FG)

Mallow (5 seats available)

  • Pat Hayes (FF)
  • Gearoid Murphy (FF)
  • James Kennedy (Lab)
  • Tony O’Shea (FG)
  • Liam Madden (FG) 

Midleton (7 seats available)

  • Mary Linehan Foley (Ind)
  • Noel Collins (Ind)
  • Michael Hegarty (FG)
  • James O’Connor (FF)
  • Danielle Twomey (SF)
  • Susan McCarthy (FG)
  • Liam Quaide (Greens) 

Skibbereen-West Cork (5 seats available)

  • Christopher O’Sullivan (FF) 
  • Joe Carroll (FF) 
  • Declan Hurley (Ind)
  • Karen Coakley (FG)
  • Paul Hayes (SF)

Cork City Council (31/31 seats filled)

Cork City Council (final result) Source: TheJournal.ie

Cork City North East (6 seats available)

  • Kenneth Noel O’Flynn (FF)
  • John Daniel Maher (Lab)
  • Ger Keohane (Ind)
  • Joe Kavanagh (FG)
  • Oliver Moran (GP)
  • Ted Tynan (WP)

Cork City North West (6 seats available)

  • Tony Fitzgerald (FF)
  • Thomas Gould (SF)
  • Kenneth Collins (SF)
  • Damian Boylan (FG)
  • John Sheehan (FF)
  • Fiona Ryan (Sol/PBP)

Cork City South Central (6 seats available)

  • Mick Finn (Ind) 
  • Dan Boyle (GP)
  • Sean Martin (FF)
  • Shane O’Callaghan (FG)
  • Fiona Kerins (SF)
  • Paudie Dineen (Ind)

Cork City South East (6 seats available)

  • Des Cahill (FG) 
  • Lorna Bogue (GP)
  • Mary Rose Desmond (FF)
  • Terry Shannon (FF)
  • Kieran McCarthy (Ind)
  • Deirdre Forde (FG)

Cork City South West (7 seats available)

  • Derry Canty (FG)
  • Fergal Dennehy (FF)
  • Colette Finn (GP)
  • Colm Kelleher (FF)
  • Garret Kelleher (FG)
  • Thomas Moloney (Ind)
  • Henry Cremin (SF)

Donegal County Council (37/37 seats filled)

Donegal County Council (final results)

Buncrana (5 seats available)

  • Paul Canning (FF)
  • Rena Donaghey (FF)
  • Jack Murray (SF)
  • Nicholas Crossan (Ind)
  • Terry Crossan (SF)

Carndonagh (4 seats available)

  • Martin McDermott (FF)
  • Martin Farren (Lab)
  • Albert Doherty (SF)
  • Bernard McGuinness (FG) 

Donegal (6 seats available)

  • Niamh Kennedy (Ind)
  • Noel Jordan (SF)
  • Michéal Naughton (FF)
  • Barry Sweeny (FG)
  • Tom Conaghan (Ind)
  • Michael McMahon (SF)

Glenties (6 seats available)

  • Micheál Mac Giolla Easbuig (Ind)
  • John Sheamuis Ó Fearraigh (SF)
  • Marie Therese Gallagher (SF)
  • Noreen McGarvey (FF)
  • Michael McClafferty (FG)
  • Anthony Molloy (FF)

Letterkenny (7 seats available)

  • Ciaran Brogan (FF)
  • Jimmy Kavanagh (FG)
  • Michael McBride (Ind)
  • Donal Coyle (FF)
  • Kevin Bradley (Ind)
  • Manus Mandy Kelly (FF)
  • Gerry McMonagle (SF)

Lifford-Stranorlar (6 seats available)

  • Martin Harley (FG)
  • Patrick McGowan (FF)
  • Gary Doherty (SF)
  • Gerry Crawford (FF) 
  • Frank McBrearty (FG)
  • Liam Doherty (SF)

Milford (3 seats available)

  • John O’Donnell (Ind)
  • Liam Blaney (FF) 
  • Ian McGarvey (Ind)

Dublin City Council (63/63 seats filled)

Dublin City Council (final result) Source: TheJournal.ie

Artane-Whitehall (6 seats available)

  • Patricia Roe (SD)
  • Larry O’Toole (SF)
  • John Lyons (Ind)
  • Racheal Batten (FF)
  • Alison Gilliland (Lab)
  • Declan Flanagan (FG)

Ballyfermot-Drimnagh (5 seats available)

  • Daithí Doolan (SF) 
  • Hazel de Nortúin (Sol-PBP)
  • Vincent Jackson (Ind)
  • Sophie Nicollaud (GP)
  • Daithí De Róiste (FF)

Ballymun-Finglas (6 seats available)

  • Paul McAuliffe (FF)
  • Noeleen Reilly (Ind)
  • Keith Connolly (FF)
  • Mary Callaghan (SD)
  • Caroline Conroy (GP)
  • Anthony Conaghan (SF)

Cabra-Glasnevin (7 seats available)

  • Mary Fitzpatrick (FF)
  • Neasa Hourigan (GP)
  • Gary Gannon (SD)
  • Cieran Perry (Ind)
  • Seamus McGrattan (SF)
  • Colm O’Rourke (FG)
  • Marie Sherlock (Lab) 

Clontarf (6 seats available)

  • Damian O’Farrell (Ind)
  • Donna Cooney (GP)
  • Deirdre Heney (FF)
  • Naoise Ó Muirí (FG)
  • Jane Horgan Jones (Lab)
  • Catherine Stocker (SD)

Donaghmede (5 seats available)

  • Tom Brabazon (FF)
  • Daryl Barron (FF)
  • Mícheál MacDonncha (SF)
  • Terence Flanagan (FG)
  • Lawrence Hemmings (GP)

Kimmage-Rathmines (6 seats available)

  • Patrick Costello (GP)
  • Mary Freehill (Lab) 
  • Anne Feeney (FG) 
  • Pat Dunne (Ind)
  • Tara Deacy (SD)
  • Deirdre Conroy (FF)

Pembroke (5 seats available)

  • Hazel Chu (GP)
  • James Geoghegan (FG)
  • Dermot Lacey (Lab)
  • Paddy McCartan (FG) 
  • Claire O’Connor (FF) 

North Inner City (7 seats available)

  • Ciarán Cuffe (GP)
  • Christy Burke (Ind)
  • Joe Costello (Lab)
  • Ray McAdam (FG)
  • Nial Ring (Ind)
  • Janice Boylan (SF)
  • Anthony Flynn (Ind)

South West Inner City (5 seats available)

  • Michael Pidgeon (GP)
  • Tina McVeigh (Sol-PBP)
  • Rebecca Moynihan (Lab)
  • Michael Watters (FF) 
  • Críona Ní Dhalaigh (SF) 

South East Inner City (5 seats available)

  • Claire Byrne (GP)
  • Chris Andrews (SF)
  • Kevin Donoghue (Lab)
  • Danny Byrne (FG)
  • Mannix Flynn (Ind)

Dun Laoghaire-Rathdown County Council (40/40 seats filled)

Dun Laoghaire Rathdown County Council (final result) Source: TheJournal.ie

Killiney-Shankill (7 seats available)

  • Una Power (GP)
  • Carrie Smyth (Lab)
  • Jennifer Carroll Macneill (FG)
  • Hugh Lewis (Sol-PBP)
  • Jim Gildea (FG)
  • Denis O’Callaghan (Lab)
  • Michael Clark (FF)

Blackrock (6 seats available)

  • Seafra O Faolain (GP) 
  • Marie Baker (FG) 
  • Mary Hanafin (FF) 
  • Barry Ward (FG)
  • Kate Feeney (FF)
  • Deirdre Kingston (Lab)

Dundrum (7 seats available)

  • Daniel Dunne (GP) 
  • Sean McLoughlin (Ind)
  • Shay Brennan (FF)
  • Anna Grainger (FG)
  • Peter O’Brien (Lab)
  • Jim O’Leary (FG)
  • Anne Colgan (Ind)

Dun Laoghaire (7 seats available)

  • Ossian Smyth (GP) 
  • Cormac Devlin (FF) 
  • Juliet O’Connell (Lab)
  • John Bailey (FG)
  • Melissa Halpin (Sol-PBP)
  • Lorraine Hall (FG)
  • Dave Quinn (SD)

Glencullen-Sandyford (7 seats available)

  • Lettie McCarthy (Lab)
  • Deirdre Ní Fhloinn (GP)
  • Michael Fleming (Ind)
  • Emma-Louise Blain (FG)
  • Tom Murphy (FF)
  • Lynsey McGovern (Ind)
  • Kazi Ahmed (FG)

Stillorgan (6 seats available)

  • Barry Saul (FG)
  • Eva Dowling (GP)
  • Maeve O’Connell (FG)
  • Donal Smith (FF)
  • Deirdre Donnelly (Ind)
  • John Kennedy (FG)

Fingal County Council (40/40 seats filled)

Fingal County Council (final result)

Balbriggan (5 seats available)

  • Tony Murphy (Ind)
  • Joe O’Brien (GP)
  • Seána Ó Rodaigh (Lab)
  • Tom O’Leary (FG)
  • Grainne Maguire (Ind)

Castleknock (6 seats available)

  • Roderic O’Gorman (GP)
  • Emer Currie  (FG)
  • Ted Leddy (FG)
  • John Walsh (Lab)
  • Howard Mahony (FF)
  • Natalie Treacy (SF)

Howth-Malahide (7 seats available)

  • Eoghan O’Brien (FF)
  • David Healy (GP)
  • Cian O’Callaghan (SD)
  • Brian McDonagh (Lab)
  • Jimmy Guerin (Ind) 
  • Aoibhinn Tormey (FG)
  • Anthony Lavin (FG)

Ongar (5 seats available)

  • Paul Donnelly (SF)
  • Tania Doyle (Ind)
  • Tom Kitt (FF)
  • Kieran Dennison (FG)
  • Daniel Whooley (GP)

Swords (7 seats available)

  • Darragh Butler (FF)
  • Dean Mulligan (Ind)
  • Ian Carey (GP)
  • Duncan Smith (Lab)
  • Joe Newman (Ind)
  • Brigid Manton (FF)
  • Anne Graves (SF)

Blanchardstown-Mulhuddart (5 seats available)

  • Mary McCamley (Lab)
  • Breda Hanaphy (SF)
  • Punam Rane (FG)
  • John Burtchaell (Sol-PBP)
  • Freddie Cooper (FF)

Rush-Lusk (5 seats available)

  • Robert O’Donoghue (Lab)
  • Adrian Henchy (FF)
  • Brian Dennehy (FF)
  • Cathal Boland (Ind)
  • Paul Mulville (SD)

Galway City Council (18/18 seats filled)

Galway City Council (final result) Source: TheJournal.ie

Galway City Central (6 seats available)

  • Mike Cubbard (Ind)
  • Ollie Crowe (FF)
  • Eddie Hoare (FG)
  • Frank Fahy (FG)
  • Martina O’Connor (GP)
  • Colette Connolly (Ind)

Galway City East (6 seats available)

  • Declan McDonnell (Ind)
  • Terry O’Flaherty (Ind)
  • Alan Cheevers (FF)
  • Michael John Crowe (FF)
  • Noel Larkin (Ind)
  • Owen Hanley (SD)

Galway City West (6 seats available)

  • Donal Lyons (Ind)
  • Pauline O’Reilly (GP)
  • Níall McNelis (Lab) 
  • Peter Keane (FF)
  • Clodagh Higgins (FG)
  • John Connolly (FF)

Galway County Council (39/39 seats filled)

Galway County Council (final result) Source: TheJournal.ie

Athenry-Oranmore (7 seats available)

  • James Charity (Ind) 
  • Albert Dolan (FF) 
  • Jim Cuddy (Ind)
  • Gabe Cronnelly (Ind)
  • David Collins (FG)
  • Liam Carroll (FG)
  • Shelly Herterich Quinn (FF)

Ballinasloe (6 seats available)

  • Tim Broderick (Ind)
  • Michael Connolly (FF)
  • Dermot Connolly (SF)
  • Peter Keaveney (FG)
  • Declan Geraghty (Ind)
  • Alison Dolan (Ind)

Conamara North (4 seats available)

  • Thomas Welby (Ind)
  • Eileen Mannion (FG)
  • Gerry King (FF)
  • Seamus Walsh (FF)

Conamara South (5 seats available)

  • Padriag Mac an Iomaire (FG)
  • Noel Thomas (FF)
  • Dáithí Ó Cualáin (FF)
  • Alastair McKinstry (GP)
  • Tomás Ó Curraoin (RSF)

Gort-Kinvara (5 seats available)

  • Joe Byrne (FG)
  • PJ Murphy (FG)
  • Martina Kinane (FF)
  • Gerry Finnerty (FF) 
  • Geraldine Donohue (Ind) 

Loughrea (5 seats available)

  • Michael Maher (FG)
  • Jimmy McClearn (FG)
  • Ivan Canning (FF)
  • Shane Curley (FF)
  • Pat Hynes (Ind)

Tuam (7 seats available)

  • Pete Roche (FG)
  • Donagh Mark Killilea (FF)
  • Joe Sheridan (FF)
  • Mary Hoade (FF)
  • Andrew Reddington (FG)
  • Colm Keaveney (FF)
  • Karey McHugh (Ind)

Kerry County Council (33/33 seats filled)

Kerry County Council (final result) Source: TheJournal.ie

An Daingean/Corca Dhuibhne (3 seats available)

  • Michael D O’Shea (FF)
  • Breandán Fitzgerald (FF)
  • Séamus Cosaí Fitzgerald (FG)

Castleisland (4 seats available)

  • Jackie Healy-Rae (Ind)
  • Charlie Farrelly (Ind)
  • Bobby O’Connell (FG)
  • Fionnán Fitzgerald (FF)

Kenmare (6 seats available)

  • Johnny Healy-Rae (Ind)
  • Norma Moriarty (FF)
  • Michael Cahill (FF)
  • Patrick Connor Scarteen (FG) 
  • John Francis Flynn (FF) 
  • Dan McCarthy (Ind) 

Killarney (7 seats available)

  • Maura Healy-Rae (Ind)
  • Michael Gleeson (Ind)
  • Brendan Cronin (Ind) 
  • Niall Kelleher (FF)
  • Donal Grady (Ind)
  • Niall ‘Botty’ O’Callaghan (Ind)
  • Marie Moloney (Lab)

Listowel (6 seats available)

  • Aoife Thornton (FG)
  • Mike Kennelly (FG)
  • Robert Beasley (SF)
  • Tom Barry (SF)
  • Jimmy Moloney (FF)
  • Michael Foley (FG)

Tralee (7 seats available)

  • Norma Foley (FF)
  • Toireasa Ferris (SF)
  • Terry O’Brien (Lab)
  • Mikey Sheehy Jr (FF)
  • Jim Finucane (FG)
  • Pa Daly (SF)
  • Sam Locke (Ind)

Kildare County Council (40/40 seats filled)

Kildare County Council (final result) Source: TheJournal.ie

Athy (5 seats available)

  • Mark Wall (Lab)
  • Aoife Breslin (Lab)
  • Ivan Keatley (FG)
  • Brian Dooley (FF)
  • Vera Louise Behan (FF)

Celbridge (4 seats available)

  • Michael Coleman (FF)
  • Vanessa Liston (GP) 
  • Ide Cussen (Ind) 
  • Ciara Galvin (Lab) 

Kildare (5 seats available)

  • Suzanne Doyle (FF)
  • Anne Connolly (FF)
  • Kevin Duffy (FG)
  • Mark Stafford (FG)
  • Patricia Ryan (SF)

Maynooth (5 seats available)

  • Naoise O Cearúil (FF)
  • Paul Ward (FF)
  • Tim Durkan (FG)
  • Angela Feeney (Lab)
  • Peter Hamilton (GP)

Naas (7 seats available)

  • Vincent P Martin (GP)
  • Evie Sammon (FG)
  • Fintan Brett (FG)
  • Seamie Moore (Ind)
  • Carmel Kelly (FF)
  • Bill Clear (SD)
  • Anne Breen (Lab)

Leixlip (3 seats available) 

  • Joe Neville (FG)
  • Bernard Caldwell (FF)
  • Nuala Killeen (SD)

Clane (5 seats available)

  • Brendan Weld (FG)
  • Daragh Fitzpatrick (FF)
  • Padraig McEvoy (Ind)
  • Aidan Farrelly (SD)
  • Brendan Wyse (FG)

Newbridge (6 seats available)

  • Fiona McLoughlin Healy (Ind)
  • Peggy O’Dwyer (FG)
  • Robert Power (FF)
  • Tracey O’Dwyer (FG)
  • Noel Heavey (FF)
  • Chris Pender (SocDems)

Kilkenny County Council (24/24 seats filled)

Kilkenny County Council (final result)

Callan-Thomastown (6 seats available)

  • Peter ‘Chap’ Cleere (FF)
  • Matt Doran (FF)
  • Michael Doyle (FG)
  • Deirdre Cullen (FF)
  • Patrick O’Neill (FG)
  • Joe Lyons (FG)

Castlecomer (6 seats available)

  • Pat Fitzpatrick (FF)
  • Mary Hilda Kavanagh (FG)
  • Michael McCarthy (FF)
  • John Brennan (FG)
  • Michael Delaney (FF)
  • Denis Hynes (Lab)

Kilkenny (7 seats available)

  • Andrew McGuinness (FF) 
  • Malcolm Noonan (GP) 
  • Joe Malone (FF) 
  • David Fitzgerald (FG)
  • John Coonan (FF)
  • Eugene McGuinness (Ind)
  • Martin Brett (FG)

Piltown (5 seats available) 

  • Pat Dunphy (FG)
  • Tomás Breathnach (Lab)
  • Eamon Aylward (FF)
  • Fidelis Doherty (FG)
  • Ger Frisby (FF)

Laois County Council (19/19 seats filled)

Laois County Council (final result) Source: TheJournal.ie

Borris-in-Ossory-Mountmellick (6 seats available)

  • Paddy Bracken (FF)
  • James Kelly (Ind)
  • Seamús McDonald (FF)
  • John King (FG)
  • Ollie Clooney (Ind)
  • Conor Bergin (FG)

Graiguecullen-Portarlington (6 seats available)

  • Padraig Flemming (FF)
  • Aidan Mullins (SF)
  • Tom Mulhall (FG)
  • Paschal McEvoy (FF)
  • Ben Brennan (Ind)
  • Aisling Moran (FG)

Portlaoise (7 seats available)

  • Willie Aird (FG)
  • John Joe Fennelly (FF)
  • Caroline Dwane Stanley (SF)
  • Catherine Fitzgerald (FF)
  • Noel Tuohy (Lab)
  • Mary Sweeney (FG)
  • Thomasina Connell (FG)

Leitrim County Council (18/18 seats filled)

Leitrim County Council (final result)

Ballinamore (6 seats available)

  • Paddy O’Rourke (FF)
  • Caillian Ellis (FF)
  • Brendan Barry (SF)
  • Ita Flynn-Reynolds (FG)
  • Enda McGloin (FG)
  • Gerry Dolan (Ind)

Carrick-on-Shannon (6 seats available)

  • Sean McGowan (FF)
  • Enda Stenson (Ind) 
  • Thomas Mulligan (FG)
  • Finola Armstrong-Maguire (FG)
  • Paddy Farrell (FF)
  • Des Guckian (Ind)

Manorhamilton (6 seats available)

  • Mary Bohan (FF)
  • Padraig Fallon (SF)
  • Justin Warnock (FF)
  • Frank Dolan (FG) 
  • Felim Gurn (IND)
  • Sean McDermott (FG)

Limerick City and County Council (40/40 seats filled)

Limerick City and County Council (final result)

Adare-Rathkeale (6 seats available)

  • Adam Teskey (FG)
  • Stephen Keary (FG)
  • Richard O’Donoghue (Ind)
  • Emmett O’Brien (Ind)
  • Kevin Shahan (FF)
  • Bridie Collins (FF)

Cappamore-Kilmallock (7 seats available)

  • Martin Ryan (FF)
  • Brigid Teefy (Ind)
  • Eddie Ryan (FF)
  • Gerald Mitchel (FG)
  • John Egan (FG)
  • PJ Carey (Ind)
  • Michael Donegan (FF)

Limerick City West (7 seats available)

  • James Collins (FF)
  • Daniel Butler (FG)
  • Joe Leddin (Lab)
  • Fergus Kilcoyne (Ind)
  • Abul Kalam Azad Talukder (FF)
  • Dan McSweeney (FG)
  • Elisa O’Donovan (SD)

Limerick City North (7 seats available)

  • Frankie Daly (Ind)
  • Brian Leddin (GP)
  • Kieren O’Hanlon (FF)
  • Olivia O’Sullivan (FG)
  • John Costelloe (SF)
  • Conor Sheehan (Lab)
  • Sharon Benson (SF)

Limerick City East (7 seats available)

  • Sean Hartigan (GP)
  • Elena Secas (Lab)
  • Catherine Slattery (FF)
  • Michael Murphy (FG)
  • Michael Sheahan (FG)
  • Jerry O’Dea (FF)
  • Sarah Kiely (FG)

Newcastle West (6 seats available)

  • Jerome Scanlan (FG)
  • Michael Collins (FF)
  • Liam Galvin (FG)
  • John Sheahan (FG) 
  • Tom Ruddle (FG)
  • Francis Foley (FF)

Longford County Council (18/18 seats filled)

20 seats Source: TheJournal.ie

Ballymahon (6 seats available)

  • Paul Ross (FG)
  • Mark Casey (Ind)
  • Mick Cahill (FF)
  • Gerald Farrell (FG)
  • Colm Murray (FG)
  • Pat O’Toole (FF)

Granard (5 seats available)

  • Turlough McGovern (Ind)
  • Micháel Carrigy (FG)
  • Paraic Brady (FG)
  • Garry Murtagh (FG)
  • PJ Reilly (FF)

Longford (7 seats available)

  • Joe Flaherty (FF)
  • Peggy Nolan (FG)
  • Gerry Hagan (FG)
  • John Browne (FG)
  • Gerry Warnock (Ind)
  • Seamus Butler (FF)
  • Martin Monaghan (FF)

Louth County Council (29/29 seats filled)

Louth County Council (final result)

Ardee (6 seats available)

  • Colm Markey (FG) 
  • Dolores Minogue (FG) 
  • Pearse McGeough (FG)
  • Jim Tenanty (Ind)
  • John Sheridan (FF)
  • Hugh D Conlon (Ind)

Drogheda Urban (6 seats available)

  • Paul Bell (Lab)
  • Pio Smith (Lab)
  • Joanna Byrne (SF)
  • Kevin Callan (Ind)
  • James Byrne (FF)
  • Paddy McQuillan (Ind)

Drogheda Rural (4 seats available)

  • Michelle Hall (Lab)
  • Joanna Byrne (SF)
  • Oliver Tully (FG)
  • Kevin Callan (Ind)

Dundalk-Carlingford (6 seats available)

  • Antoin Watters (SF) 
  • John McGahon (FG) 
  • Edel Corrigan (SF)
  • Erin McGreehan (FF)
  • Sean Kelly (FF)
  • Conor Keelan (FF)

Dundalk South (7 seats available)

  • Maeve Yore (Ind) 
  • Marianne Butler (GP) 
  • Ruairí O Murchu (SF) 
  • Maria Doyle (FG)
  • Tomas Sharkey (SF)
  • Liam Reilly (FF)
  • Emma Coffey (FF)

Mayo County Council (30/30 seats filled)

Mayo County Council (final result)

Ballina (6 seats available)

  • Mark Duffy (Ind)
  • John O’Hara (FG)
  • Annie May Reape (FF)
  • Michael Loftus (FF)
  • Seamus Weir (Ind)
  • Jarlath Munnelly (FG)

Belmullet (3 seats available)

  • Gerry Coyle (FG) 
  • Paul McNamara (FF) 
  • Sean Carey (FF) 

Castlebar (7 seats available)

  • Michael Kilcoyne (Ind)
  • Blackie Gavin (FF)
  • Al McDonnell (FF) 
  • Ger Deere (FG)
  • Cyril Burke (FG)
  • Donna Sheridan (FG)
  • Martin McLoughlin (FF)

Swinford (4 seats available)

  • Gerry Murray (SF)
  • Michael Smyth (FF)
  • John Caulfield (FF)
  • Neil Cruise (FG)

Westport (4 seats available)

  • Christy Hyland (Ind)
  • Peter Flynn (FG)
  • Brendan Mulroy (FF)
  • John O’Malley (Ind)

Claremorris (6 seats available)

  • Patsy O’Brien (FG)
  • Richard Finn (Ind)
  • Damien Ryan (FF)
  • John Cribbin (FG)
  • Michael Burke (FG)
  • Tom Connolly (FG)

Meath County Council (40/40 seats filled)

Meath County Council (final result) Source: TheJournal.ie

Ashbourne (6 seats available)

  • Joe Bonner (Ind)
  • Alan Tobin (FG)
  • Suzanne Jamal (FG)
  • Sharon Keogan (Ind)
  • Conor Tormey (FF)
  • Darren O’Rourke (SF) 

Kells (7 seats available)

  • Seán Drew (FF)
  • Sarah Reilly (FG)
  • Johnny Guirk (SF)
  • Eugene Cassidy (FG)
  • Paul McCabe (FG)
  • David Gilroy (Ind)
  • Mike Bray (FF)

Laytown-Bettystown (7 seats available)

  • Sharon Keogan (Ind)
  • Sharon Tolan (FG)
  • Paddy Meade (FG)
  • Annie Hoey (Lab)
  • Wayne Harding (FF)
  • Stephen McKee (FF)
  • Tom Behan (FF) 

Navan (7 seats available)

  • Tommy Reilly (FF)
  • Emer Tóbín (Aon)
  • Francis Deane (Ind)
  • Edward Fennessy (SF)
  • Padraig Fitzsimons (FF)
  • Alan Lawes (Ind)
  • Yemi Adenuga (FG)

Ratoath (7 seats available)

  • Damien O’Reilly (FF)
  • Gillian Toole (Ind)
  • Brian Fitzgerald (Ind)
  • Nick Killian (Ind)
  • Maria Murphy (FG)
  • Gerry O’Connor (FG)
  • Deirdre Geraghty-Smith (FF)

Trim (6 seats available)

  • Noel French (FG)
  • Joe Fox (FG)
  • Aisling Dempsey (FF)
  • Niamh Souhan (FG)
  • Ronan Moore (SD)
  • Trevor Golden (Ind)

Monaghan County Council (18/18 seats filled)

Monaghan County Council (final result)

Ballybay-Clones (5 seats available)

  • Seamus Coyle (FF)
  • Pat Treanor (SF)
  • John Richard Truell (FG)
  • Sean Gilliland (FG)
  • Hughie McElvaney (Ind)

Carrickmacross-Castleblayney (6 seats available)

  • Colm Carthy (SF) 
  • Noel Keelan (SF) 
  • Aidan Campbell (FG)
  • PJ O’Hanlon (FF)
  • Aoife McCooey (FF)
  • Mary Kerr Conlon (FG)

Monaghan (7 seats available)

  • Cathy Bennett (SF)
  • Seamus Treanor (Ind)
  • Raymond Aughey (FF)
  • Brian McKenna (SF)
  • David Maxwell (FG)
  • Paudge Connolly (Ind) 
  • Sean Conlon (SF)

Offaly County Council (19/19 seats filled)

Offaly County Council (final result)

Birr (6 seats available)

  • John Leahy (Ren)
  • Peter Ormond (FF) 
  • John Clendennen (FG)
  • Eamon Dooley (FF)
  • John Carroll (Ind)
  • Clare Claffey (SD)

Edenderry (6 seats available)

  • John Foley (Ind) 
  • Eddie Fitzpatrick (FF) 
  • Liam Quinn (FG)
  • Robert McDermott (FF)
  • Noel Cribbin (FG)
  • Pippa Hackett (GP)

Tullamore (7 seats available)

  • Declan Harvey (FF)
  • Frank Moran (FF)
  • Neil Feighery (FG)
  • Danny Owens (FF)
  • Tony McCormack (FF)
  • Ken Smollen (Ind)
  • Sean O’Brien (Ind)

Roscommon County Council (18/18 seats filled)

Roscommon County Council (final result)

Athlone (6 seats available)

  • Tony Ward (Ind)
  • Ivan Connaughton (Ind)
  • John Naughten (FG)
  • Donal Kilduff (Ind)
  • Laurence Fallon (Ind)
  • John Keogh (FF)

Boyle (6 seats available)

  • John Cummins (FF)
  • Valerie Byrne (Ind)
  • Michael Patrick Mulligan (SF)
  • Liam Callaghan (FG)
  • Tom Crosby (Ind)
  • Joe Murphy (FF)

Roscommon (6 seats available)

  • Paschal Fitzmaurice (FF)
  • Kathleen Shanagher (Ind)
  • Tony Waldron (Ind)
  • Marty McDermott  (FF)
  • Orla Leyden (FF)
  • Nigel Dineen (Ind)

Sligo County Council (18/18 seats filled)

Sligo County Council (final result)

Ballymote-Tubbercurry (7 seats available)

  • Paul Taylor (FF)
  • Joseph Queenan (Ind)
  • Michael Clarke (Ind)
  • Dara Mulvey (FG)
  • Gerard Mullaney (FG)
  • Martin Baker (FF)
  • Martin Connolly (FG)

Sligo-Drumcliffe (5 seats available)

  • Thomas Healy (SF)
  • Marie Casserly (Ind) 
  • Donal Gilroy (FF) 
  • Thomas Walsh (FG) 
  • Tom Fox (FG) 

Sligo-Strandhill (6 seats available)

  • Declan Bree (Ind)
  • Tom MacSharry (FF)
  • Rosaleen O’Grady (FF)
  • Chris MacManus (SF)
  • Sinead Maguire (FG)
  • Gino O’Boyle (Sol-PBP)

South Dublin County Council (40/40 seats filled)

South Dublin County Council (final result) Source: TheJournal.ie

Clondalkin (7 seats available)

  • Emer Higgins (FG)
  • Francis Timmons (Ind)
  • Eoin Ó Broin (Ind)
  • Trevor Gilligan (FF)
  • William Joseph Carey (SF)
  • Peter Kavanagh (GP)
  • Kenneth Egan (FG)

Firhouse-Bohernabreena (5 seats available)

  • Deirdre O’Donovan (FF)
  • Francis Noel Duffy (GP)
  • Brian Lawlor (FG)
  • Emma Murphy (FF)
  • Alan Edge (Ind) 

Lucan (5 seats available)

  • Paul Nicholas Gogarty (Ind)
  • Liona O’Toole (Ind)
  • Vicki Casserly (FG)
  • Joanna Tuffy (Lab)
  • Ed O’Brien (FF)

Palmerstown-Fonthill (5 seats available)

  • Mark Ward (SF)
  • Alan Hayes (Ind)
  • Guss O’Connell (Ind)
  • Madeleine Johansson (Sol-PBP)
  • Shane Moynihan (FF)

Rathfarnham-Templeogue (7 seats available)

  • William Priestley (GP)
  • Ronan McMahon (Ind)
  • Pamela Kearns (Lab)
  • Carly Bailey (SD)
  • Yvonne Collins (FF)
  • Mary Seery Kearney (FG)
  • David McManus (FG)

Tallaght South (5 seats available)

  • Sandra Fay (Sol-PBP)
  • Patrick Pearse Holohan (SF)
  • Baby Pereppadan (FG)
  • Dermot Richardson (SF)
  • Louise Dunne (SF)

Tallaght Central (6 seats available)

  • Charlie O’Connor (FF)
  • Mick Duff (Ind)
  • Cathal King (FG)
  • Liam Sinclair (GP)
  • Teresa Costello (FF)
  • Kieran Mahon (Sol-PBP)

Tipperary County Council (40/40 seats filled)

Tipperary County Council (final result)

Cahir (4 seats available)

  • Andy Moloney (Ind) 
  • Máirin McGrath (Ind)
  • Marie Murphy (FG)
  • Micheál Anglim (FF)

Carrick-on-Suir (5 seats available)

  • Imelda Goldsboro (FF)
  • David Dunne (SF)
  • Mark Fitzgerald (FG)
  • Kevin O’Meara (Ind)
  • Kieran Bourke (FF)

Cashel-Tipperary (7 seats available)

  • Michael Fitzgerald (FG) 
  • Declan Burgess (FG) 
  • Mary Hanna Hourigan (FG) 
  • Roger Kennedy (FF) 
  • John Crosse (FG)
  • Tony Black (SF)
  • Annmarie Ryan (Ind)

Clonmel (6 seats available)

  • Michael Murphy (FG) 
  • Siobhán Ambrose (FF) 
  • Pat English (WUA) 
  • Garret Ahearn (FG)
  • Richie Molloy (Ind)
  • Niall P Dennehy (Ind)

Nenagh (5 seats available)

  • Joe Hannigan (Ind) 
  • Michael O’Meara (Ind)
  • Gerard Darcy (FG)
  • Seamus Morris (Ind)
  • Hughie McGrath (Ind)

Newport (4 seats available)

  • Fiona Bonfield (Lab) 
  • John Rocky McGrath (Ind) 
  • Dr Phyll Bulger (FG)
  • John Carroll (FF)

Roscrea-Templemore (4 seats available)

  • Michael Smith (FF) 
  • Noel J Coonan (FG) 
  • Shane Lee (Ind)
  • Eddie Moran (Ind)

Thurles (5 seats available)

  • Michael Lowry (Ind) 
  • Peter Ryan (FG)
  • Seamus Hanafin (FF)
  • Jim Ryan (Ind)
  • Sean Ryan (FF)

Waterford City and County Council (32/32 seats filled)

Waterford City and County Council (final result)

Dungarvan (6 seats available)

  • Damien Geoghegan (FG)
  • Tom Cronin (FF)
  • Pat Nugent (FG)
  • Conor D McGuinness (SF) 
  • Seamus O’Donnell (Ind)
  • Thomas Phelan (Lab)

Lismore (3 seats available)

  • John Pratt (Lab)
  • James Tobin (FF)
  • Declan Doocey (FG)

Portlaw-Kilmachthomas (5 seats available)

  • Seamie Power (FG)
  • Liam Brazil (FG)
  • John O’Leary (FF)
  • Ger Barron (Lab)
  • Declan Clune (SF)

Tramore-Waterford City West (6 seats available)

  • Marc O Cathasaigh (GP)
  • Joe Conway (Ind)
  • Lola O’Sullivan (FG)
  • Jim Griffin (SF)
  • Joe Kelly (Ind)
  • Eamon Quinlan (FF)

Waterford City East (6 seats available)

  • Matt Shanahan (Ind)
  • David Daniels (Ind)
  • Eddie Mulligan (FF)
  • Jody Power (GP)
  • Pat Fitzgerald (SF)
  • Adam Wyse (FF)
  • Jody Power (GP)

Waterford City South (6 seats available)

  • John Hearne (SF)
  • Donal Barry (Ind)
  • John Cummins (FG) 
  • Jason Murphy (FF)
  • Séamus Ryan (Lab)
  • Breda Brennan (SF)

Westmeath County Council (20/20 seats filled)

Westmeath County Council (final result)

Athlone (Westmeath) (5 seats available)

  • Frankie Keena (FF)
  • Aengus O’Rourke (FF)
  • John Dolan (FG)
  • Jamie Moran (Ind)
  • Louise Heavin (GP)

Kinnegad (5 seats available)

  • Frank McDermott (FG)
  • John Shaw (FF)
  • Paddy Hill (FF)
  • Denis Leonard (Lab)
  • Emily Wallace (FG)

Moate (4 seats available)

  • Thomas Farrell (FG)
  • Liam McDaniel (FF)
  • Vinny McCormack (FF)
  • Johnnie Penrose (Lab)

Mullingar (6 seats available)

  • Mick Dollard (Ind)
  • Ken Glynn (FF)
  • Aoife Davitt (FF)
  • William Patrick Collentine (FF)
  • Andrew Joseph Duncan (FG)
  • Hazel Smyth (GP)

Wexford County Council (34/34 seats filled)

Wexford County Council (final result)

Enniscorthy (6 seats available)

  • Kathleen Codd Nolan (FG)
  • John O’Rourke (Ind)
  • Barbara-Anne Murphy (FF)
  • Cathal Byrne (FG)
  • Aidan Browne (FF)
  • Jackser Owens (Ind)

Gorey (6 seats available)

  • Malcolm Byrne (FF)
  • Anthony Donohoe (FG)
  • Diarmuid Devereux (FG)
  • Joe Sullivan (FF)
  • Donal Kenny (FF)
  • Fionntán Ó Súilleabháin (SF)

Rosslare (5 seats available) 

  • Ger Carty (Ind) 
  • Frank Staples (FG)
  • Lisa McDonald (FF)
  • Jim Moore (FG)
  • Jim Codd (Aontú)

Kilmuckridge (4 seats available)

  • Pip Breen (FF)
  • Mary Farrell (Ind)
  • Oliver Walsh (FG)
  • Willie Kavanagh (FF)

New Ross (6 seats available)

  • Pat Barden (Ind)
  • Michael Sheehan (FF)
  • John Fleming (FF)
  • Michael Whelan (FF)
  • Anthony Connick (Ind)
  • Bridín Murphy (FG)

Wexford (7 seats available)

  • George Lawlor (Lab)
  • John Hegarty (FG)
  • Leonard Kelly (Ind)
  • Garry Laffan (FF)
  • Tom Forde (SF)
  • Maura Bell (Lab)
  • Davy Hynes (Ind)

Wicklow County Council (32/32 seats filled)

Wicklow coco final result Source: TheJournal.ie

Arklow (6 seats available)

  • Pat Kennedy (FF)
  • Pat Fitzgerald (FF)
  • Peir Leonard (Ind)
  • Miriam Murphy (Ind)
  • Sylvester Bourke (FG)
  • Tommy Annesley (FF)

Baltinglass (6 seats available)

  • Edward Timmins (FG) 
  • Gerry O’Neill (Ind) 
  • Patsy Glennon (FF)
  • Vincent Blake (FG)
  • Avril Cronin (FG)
  • John Mullen (FF)

Bray East (4 seats available)

  • Steven Matthews (GP)
  • Grace McManus (SF)
  • Aoife Flynn Kennedy (FG)
  • Anne Ferris (LAB)

Bray West (4 seats available)

  • Joe Behan (Ind) 
  • Melanie Corrigan (FG) 
  • Dermot ‘Daisey’ O’Brien (SF)
  • Rory O’Connor (Ind)

Greystones (6 seats available)

  • Jennifer Whitmore (SD)
  • Tom Fortune (Ind)
  • Lourda Scott (GP)
  • Derek Mitchell (FG)
  • Gerry Walsh (FF)
  • Mags Crean (Ind)

Wicklow (6 seats available)

  • Shay Cullen (FG) 
  • John Snell (Ind) 
  • Gail Dunne (FF)
  • Paul O’Brien (Lab)
  • Irene Winters (FG)
  • Mary Kavanagh (Ind)

Additional reporting by Christine Bohan, Hayley Halpin, Adam Daly and Stephen McDermott.

  • Share on Facebook
  • Email this article
  •  

About the author:

Read next:

COMMENTS (121)

This is YOUR comments community. Stay civil, stay constructive, stay on topic. Please familiarise yourself with our comments policy here before taking part.
write a comment

    Leave a commentcancel